PAPER DESK

PAPER DESK
I wanted to share the story of this table. When decorating the Bebek store, one of the biggest challenges I faced was the small size of the space. I had to find very practical solutions and make the store feel as spacious as possible. Figuring out where and how to package the purchased product became a significant issue.
I couldn't warm up to the idea of placing a table. However, I had to put a table and also needed to stock packaging papers somewhere.
When designing, sometimes the best idea is to make even more visible what you're trying to conceal.
One day, I had business at the printing press, and suddenly I found myself in the midst of a book printing. The stacked sheets of paper looked magnificent. That's when my packaging table was right in front of me.


Bu masanın hikayesini paylaşmak istedim. Bebek mağazanın dekorunu yaparken, yaşadığım en büyük sıkıntılardan biri mağazanın küçük olmasıydı. Çok pratik çözümler bulmam ve mağazayı olabildiğince ferah hissettirmem gerekiyordu. Alınan ürünün nerede nasıl paketleneceği büyük bir problem oldu.
Bir masa koyma düşüncesini sevemiyordum. Bir masa koymalıydım ve paketleme kağıtlarını da bir yerde stoklamam gerekiyordu.
Tasarım yaparken bazen en iyi fikir saklamaya çalıştığınız şeyi daha da görünür yapmaktır.
Bir gün matbaada işim vardı, bir anda bir kitap basımının ortasında buldum kendimi. Ve üst üste yığılmış kağıtlar muhteşem görünüyordu. İşte paketleme masam karşımda duruyordu.Read more

THE ART OF CERAMICS

THE ART OF CERAMICS

ART #1

ART #1

-

-

Comments

Be the first to comment.
All comments are moderated before being published.